slide image 1
slide image 2
slide image 3
slide image 4
1 / 4
Sonrisa InformatikaBudapest, Bég u., 1022 Hungary

IT recruiter

Medior |Full-time |HR |Budapest |Szeged |Pécs |Remote work
Salary range
Not provided
Job details
Application deadline
Save job
Receive job notificationsSubscribe and we’ll let you know if there’s a job opening!
Job info

About the job

IT recruiter-ként te leszel a toborzásaink motorja. Kulcs szereped lesz abban, hogy megtaláljuk új, tehetséges kollégáinkat. Számítunk Rád abban is, hogy együtt fejlesszük tovább a toborzási folyamatunkat, hogy minél hatékonyabb és vonzóbbak legyünk. Szeretjük az újító ötleteket!

A feladatok részben vagy teljes egészében otthonról is elláthatóak, ebben te dönthetsz.

Salary rangeNot provided

Preferred application method

Language of application:
Hungarian, English,
CV

Work schedule

Weekly working hours40 hours / week

Responsibilities

Toborzás-kiválasztási folyamat end-to-end menedzselése
Az üzleti igényekhez kapcsolódó potenciális jelöltek felkutatása, profilozása és értékelése
Új toborzási csatornák feltérképezése és a meglévő eszközök használata
HR interjúk önálló vezetése élőben vagy online
Álláshirdetések, social media kampányok kidolgozása

Technologies and tools

MS Office |Social media channels |Boolean search |GDPR |Pipeline építés |Online research |Online toborzás |Pályázók értékelése |ERP/ATS rendszer

Professional skills

  • IT recruitment tapasztalat5 / 5
  • Sourcing tapasztalat4 / 5
  • Online searcing technikák5 / 5
  • IT development szektor ismeret3 / 5
  • MS Office felhasználói ismeret3 / 5

Qualifications

GeneralAny level degree

Language skills

HungarianFit for negotiation
and
EnglishFit for negotiation

Recommend to your friends!

Send the link

Personal skills

Lelkesedj a recruitmentért |Meggyőző kommunikációs stílus |Empatikus és türelmes vagy |Kreatív problémamegoldó vagy |Sales attitűddel rendelkezel

How we work

  • önállóan és csapatban
  • otthonról vagy az irodában, teljesen vagy részben, ahogy neked kényelmes
  • teljes munkaidőben, de a heti 30 sem kizárt
  • fiatal, lelkes és tehetséges IT szakemberek szakmai közösségében
  • agilis szervezetben
  • ahol modern munkakörnyezet és infrastruktúra vár rád

What will you learn

  • Sokat fogsz együtt dolgozni a Talent Aquisition és a HR Business Partner csapattal
  • Önállóan fogsz menedzselni end-to-end toborzási folyamatokat (a Talent Aquisition csapat támogatásával)
  • Részt vehetsz a toborzási folyamat fejlesztésében és és a kapcsolódó projektekben.

Ideal candidate

  • Mindenekelőtt lelkesedik a recruitmentért
  • Szeret interjúzni
  • Minimum 2-3 év tapasztalata van toborzás-kiválasztásban, IT szoftverfejlesztési területen is
  • Készségszinten alkalmazza az online toborzási és research technikákat
  • Kezdeményező, empatikus és türelmes
  • Jól viseli a monotonitást és a pörgést is
  • Igényes, meggyőző a kommunikációja és kiváló a helyesírása
  • Tudatosan szervezi meg a feladatait

Remote Work
COVID-19: Solution: Video Interview
COVID-19 Solution: Online Onboarding
About the company

Our story

  • 2006Sonrisa was founded - Budapest office opens
  • 2008The Pécs location joins the company
  • 2016We opened an office in Szeged
  • 2019Our site in Târgu Mures opens
  • 2020A new site in Oradea!
  • 2021Sonrisa reaches 200 employees
maps

Office address

Budapest, Bég u., 1022 Hungary
További irodák

What makes our product special

C# |IT |Java |.NET |Information Technology |Startup |Agile |Android |iOS

Our product

End-to-end custom-designed business solutions

We are creating complex custom-designed business applications. We are a community of smart and passionate tech-lovers who thrive to deliver state-of-art software business solutions tailored to our clients' needs. We like to keep it lightweight and agile, while utilising the full power of open source and latest technologies.

Product video

Company values

Family-friendly
Home Office opportunity

Follow us

Life with us

Lightning round

Lunch?
Brunch!
Bike, public transport or car?
All three
Superpower?
Smiles :)

Trainings and workshops

We are glad to support our colleagues broaden their professional horizon. We hold mentoring programs, coding dojos, and trainings, as well as a growth framework program, all around.

How can the employees affect the company’s life?

We are very open to the opinion of our employees! Since all of our company leaders work actively with the employees, at the office, there is always an opportunity to share feedback over coffee!

Why we love our office

Brunches, green surroundings, fresh air and never-ending coffee :)

Office photo

Favourite thing in the office

Personal qualities we appreciate

Professionality, enthusiasm, dedication to our profession and last but not least: loyalty. We promote diversity in all its forms.

Locations

Jobs for you
All jobs

Still looking for your dream job?