slide image 1
slide image 2
slide image 3
slide image 4
slide image 5
slide image 6
1 / 6
MediaDev23/25 Rue Jean-Jacques Rousseau, 75001 Paris, France

Digital Marketing Specialist

Medior |Teljes munkaidős |Marketing, PR |Távmunka
Bruttó fizetési sáv
850 - 1 050 EUR
Megnézem az állás részleteit
Jelentkezési határidő

We are looking to hire an all-round Digital Marketer to help manage online communities, conduct market research, run (CRM) marketing campaigns and content marketing campaigns. Looking for a Digital Marketer who's passionate about their profession, with a profound interest in B2B marketing and the technology sector. The candidate should have a practical mindset and creative business enthusiasm.

Fizetési sáv

Bruttó fizetési sáv 850 - 1 050 EUR
Bérkalkulátor

angol, magyar,
Önéletrajz
Motivációs levél

Munkaidő

Heti munkaidő40 óra / hét
Törzsidő09:00 - 18:00

Feladatok

A good understanding of digital marketing channels: social media, email, advertising, search engines
Strong English writing skills to produce well-researched, engaging content
Interact within IT/Tech communities
Strong English communication skills to work in an international team
Highly organised and capable of reporting on campaign developments independently

Technológiák, eszközök

skype |Microsoft Teams |LinkedIn |Mailchimp |Adobe |Microsoft Office 365 |SEO PowerSuite |Odoo

Szakmai ismeretek

  • Community Management4 / 5
  • Online Advertising4 / 5
  • Inbound marketing4 / 5
  • Marketing of IT solutions5 / 5
  • content creation5 / 5

Végzettség

Kommunikáció- és médiatudományBármilyen fokú diploma
Üzleti szakértőBármilyen fokú diploma
MenedzsmentBármilyen fokú diploma
KözgazdaságBármilyen fokú diploma
TársadalomtudományBármilyen fokú diploma

Nyelvtudás

AngolTárgyalóképes szint
vagy
AngolAnyanyelvi szint

Odafigyel a részletekre |Önálló |Multitasking képessége |Megvalósítás képessége |Igazi csapatjátékos

A leendő csapatod számokban

Csapat mérete
6-10 fő
Legfiatalabb, legidősebb kolléga életkora
23 - 35

Így dolgozunk mi

We provide marketing services to software vendors around the world. From small tech start-ups to large corporations like Microsoft and Amazon. We don't believe in Hierarchies, we believe in team work. During Covid-19 times, we work in close teams, catching up online (using Teams, Skype) multiple times a day.

Mit fogsz tanulni

We are a dynamic, growth-minded team that hosts European and Asian cultures. After onboarding the team, you will learn to use digital marketing tools and acquire valuable skills that you can benefit from for your entire career.

Az ideális jelentkező

We vision our digital marketing specialist to be passionate about their profession, with a profound interest in B2B marketing and the technology sector. The candidate should have a practical mindset and creative business enthusiasm.

Please apply in English only

Home Office
Távmunka
COVID-19 megoldás: Videós interjú
COVID-19 megoldás: Online Onboarding
COVID-19 megoldás: Ideiglenes Home Office

Történetünk

  • 2018-01Focusing on the ISV industry
  • 2017-01Started offering Digital marketing
  • 2015-01Expanded globally

Ettől különleges a termékünk

Esélyegyenlőség |Kommunikációtechnológia (CT) |10 éves tapasztalat |Focused on ISV/ IT industry |Employ EU language speakers |Professional Atmosphere |Dynamic Environment |Performance Bonuses |Grow with company

Termékünkről

Lead Generation and Pre Sales Services

MediaDev is a global marketing services provider exclusively serving clients in the IT and technology industries. For over 25 years, we have been helping big and small players alike grow their businesses, branch out into new markets, promote their products and services, and connect with strategic business partners through combination of marketing tactics.

Ügyfeleink

Termékvideó

Termékvideó

Kétszavasok

Beer, wine or shot?
Beer
Being late or overtime?
Overtime
Mac or PC
Mac

Technical and soft skills training is a never ending mission

Our agents' feedback is a key factor determining if a campaign is to be a success. It's a partnership.

We love our office because we love the people (and their family & pets) inside of it

Creative environment and great inter-personal relationships.

Shai

Client Operations Manager

Credibility, Creativeness, Autonomy, Dedication, Positive mindset.

Melyik híres ember lenne a cég?

Keanu Reeves - High-Tech