slide image 1
slide image 2
slide image 3
slide image 4
slide image 5
slide image 6
1 / 6
MediaDev23/25 Rue Jean-Jacques Rousseau, 75001 Paris, France

Lead Generation Specialist

Junior |Teljes munkaidős |Sales |Távmunka
Bruttó fizetési sáv
800 - 1 250 EUR
Megnézem az állás részleteit
Jelentkezési határidő

We’re looking for Budapest based Lead Generation and Pre Sales agents to contact Blue Chip Software Vendors (such as Microsoft, Google, Facebook) in the European and Asian markets through phone, email and social media; Pitch disruptive solutions and nurture business relationships to identify new sales & partnership opportunities for our clients to expand and build their brand across APAC and EMEA.

Fizetési sáv

Bruttó fizetési sáv 800 - 1 250 EUR
Bérkalkulátor

angol, magyar,
Önéletrajz

Munkaidő

Heti munkaidő40 óra / hét
Törzsidő9am - 18pm

Feladatok

contact top Enterprise accounts in the European and Asian markets through phone, email, social media
nurture business relationships and identify new sales & partnership opportunities
Have he ability to work autonomously online
Be able to perceive key Software/ IT related concepts
Develop quality business conversations with IT leaders in EMEA Enterprise accounts

Technológiák, eszközök

Microsoft Teams |Excel és/vagy Google sheet |Microsoft Office 365 |Microsoft Azure |Yammer

Szakmai ismeretek

  • Értékesítési tapasztalat4 / 5
  • Piackutatás4 / 5
  • B2B marketing4 / 5
  • Lead Generation4 / 5

Végzettség

Üzleti szakértőBármilyen fokú diploma

Nyelvtudás

AngolTárgyalóképes szint
vagy
HollandAnyanyelvi szint
vagy
NémetAnyanyelvi szint

Tiszta kommunikáció |Üzleti levelezés |Elhivatottság |Önálló |Igazi csapatjátékos

A leendő csapatod számokban

Csapat mérete
25 fő fölött
Legfiatalabb, legidősebb kolléga életkora
25 - 55

Történetünk

  • 2018-01Focusing on the ISV industry
  • 2017-01Started offering Digital marketing
  • 2015-01Expanded globally

Ettől különleges a termékünk

Esélyegyenlőség |Kommunikációtechnológia (CT) |10 éves tapasztalat |Focused on ISV/ IT industry |Employ EU language speakers |Professional Atmosphere |Dynamic Environment |Performance Bonuses |Grow with company

Termékünkről

Lead Generation and Pre Sales Services

MediaDev is a global marketing services provider exclusively serving clients in the IT and technology industries. For over 25 years, we have been helping big and small players alike grow their businesses, branch out into new markets, promote their products and services, and connect with strategic business partners through combination of marketing tactics.

Ügyfeleink

Termékvideó

Termékvideó

Kétszavasok

Beer, wine or shot?
Beer
Being late or overtime?
Overtime
Mac or PC
Mac

Technical and soft skills training is a never ending mission

Our agents' feedback is a key factor determining if a campaign is to be a success. It's a partnership.

We love our office because we love the people (and their family & pets) inside of it

Creative environment and great inter-personal relationships.

Shai

Client Operations Manager

Credibility, Creativeness, Autonomy, Dedication, Positive mindset.

Melyik híres ember lenne a cég?

Keanu Reeves - High-Tech