Skills

Candidate sourcing
Job posting

Soft skills

Networking Excellent communication Knowledge sharing mindset Positive attitude

Even better

Manage candidate pipeline
Employer branding

Job description

You would be part of a great team where we speak 7 languages and within the Sourcing Center…I cannot count how many nationalities! :)

With your Czech language skills, you would support mainly our Czech clients by

connecting with candidates via phone, over social media and email to generate interest for their vacancies.

You will have the chance to get experience in different European markets.

Ideal candidate

passionate

Education

Other
BA degree

Languages

Czech
Proficient in spoken and written
English

Office address

Budapest, Vármegye u. 3, 1052 Hungary

Work schedule

Törzsidő
9:00 - 18:00
Ekkor kezdhetsz
ASAP
Szabadnapok egy évben
3

Benefits

  • Cafeteria
  • Free coffee
  • Team Events
  • Travel support

Tasks

  • Sourcing and networking to generate candidates
  • Defining innovative ways for sourcing
  • Manage candidate pipelines for clients’ positions
  • Collaborating with on-site Recruitment Consultants
  • Continuously improve the quality of our service

Technologies and tools

great ATS cutting edge technologies social media channels CV databases

Team info

Csapat mérete
16-25 fő
Legfiatalabb, legidősebb kolléga életkora
22 - 39

Our product

A Serendi toborzási szolgáltatást nyújtó svájci székhelyű cég, magyarországi Sourcing Központtal. Személyre szabott HR megoldásokat nyújtunk partnereinknek toborzási folyamat kiszervezés, jelölt felkutatás & tehetséggondozás területén.

Stratégiai partnerként nagyobb hazai & nemzetközi cégeket támogatunk közép & hosszú távon külső toborzáshoz & munkáltatói márka építéshez kapcsolódó feladatokban.

Válassz olyan munkát, amit szeretsz és egy napot sem kell dolgoznod az életedben.

Confucius ,

What makes our product special

International team Recruitment Employer branding RPO Talent management Multilingual Sourcing

Lightning round

Sör, bor vagy tömény?
KV, gyömbértea / munka után: sör & bor
Nyakkendő vagy rövidnadrág?
Nálunk szinte minden nap farmernap :)
Legbüszkébb
Az igazi nemzetközi munkakörnyezetre
Superpower?
Mindig van egy kis csoki/süti az irodában :)
Bringa, BKV vagy autó?
Roller, bicikli és BKV

Serendi értékek

We are Achievers

We are Ethical

We are Cooperative

We are Passionate

A munkahelyről

Mit csináltok szívesen együtt munkaidőn kívül?
Társasozunk és gofrizunk
Kikkel fogsz együtt dolgozni?
Nemzetközi csapatunkkal & 1-2 kutyával
Van ebédszünet?
Igen & szeretünk együtt ebédelni

#kutyabarátmunkahely

Serendi SA - #kutyabarátmunkahely

Termékek / Szolgáltatások

  • End-to-end toborzási megoldások
  • RPO szolgáltatás
  • Jelölt felkutatás
  • Tehetséggondozás
  • Munkáltatói márka építéshez kapcsolódó tanácsadás

#wehavefun

Serendi SA - #wehavefun

Itt követhetsz minket