slide image 1
slide image 2
slide image 3
1 / 3
VIDDOBudapest, Muskotály u. 11, 1118 Magyarország

PR Account Manager

Medior |Megbízási szerződés |Marketing, PR |Budapest
job.undefined
500 000 - 700 000 HUF
Megnézem az állás részleteit
Jelentkezési határidő

VIDDO is looking for a Public Relations Account Manager who can see through all aspects of our public-facing brand, interested in penetrating new markets and increasing brand visibility. If you love helping small companies grow into their potential, we’re excited to discuss this position with you.

Fizetési sáv

Nettó fizetési sáv 500 000 - 700 000 HUF
Bérkalkulátor

Munkaidő

Heti munkaidő
Törzsidő9:00 - 17:00

Feladatok

comprehensive monitoring of global media & trends
writing PR articles, creating press releases
coordinating the work of copywriters
creating monthly PR plans, keeping contact w media
providing PR support for marketing campaigns

Technológiák, eszközök

Slack |Microsoft Office |Google G-suite

Szakmai ismeretek

  • 2-year Agency Experience4 / 5
  • Creating Press Releases3 / 5
  • Creating PR Plans3 / 5
  • Client-side Experience2 / 5
  • PR Experience at IT Company2 / 5

Végzettség

Kommunikáció- és médiatudományBA diploma

Nyelvtudás

MagyarTárgyalóképes szint
vagy
AngolTárgyalóképes szint

Jó kommunikácós készség |Proaktív |Jó szervezési készség |Multitasking képessége |See through the process