Professional skills

SaaS business
Customer service skills
Problem-solving skills
Zoom, Zendesk, CRM
Start-up business experience

Personal skills

Exceptional communication 3+ years of experience Fluent English Organized personality Stellar problem-solving skills

Job description

We are searching for an experienced customer support colleague to join our team in the Budapest Office to help keep our customers happy. You will be responsible for developing customer relationships that promote retention and loyalty. At first, the position is a single person operation that will expand quickly into a Customer Success team.

You can start
Tomorrow

How to apply

  • Application language: English
  • CV
  • LinkedIn
  • Salary Expectations

Qualifications

No qualification required

Language skills

English
Excellent communication both verbal and written

Office address

Budapest, Medve u. 24, 1027 Hungary

Work schedule

Weekly working hours
40 hours/week
Working hours
10:00 - 15:00

Benefits

Catering
Fruits Coffee
Training
In-house training
Wellbeing
Private Health Care Team building programs
Travel
Travel support
Assets
Business phone Notebook

Tasks

  • Responsible for creating policies and procedures that optimize the customer experience
  • Reduce churn and grow subscription (MRR) revenues
  • Involvement in the Sales Team's pre-sales processes, supporting product understanding
  • Make every Stylehub customer happy with every interaction

Our product

Stylehub E-commerce Platform

A Stylehub egy teljeskörű, globális operációt támogató e-kereskedelmi platform high-end brandek számára.

Our mission

Célunk, hogy ügyfeleink számára a lehető legegyszerűbbé tegyük a nemzetközi szintű online kereskedelmi operációt, komplett-kész megoldásokkal, így lehetővé téve számukra a termékükre való összpontosítást.

What would I miss if I left?

Bálint
			    									- Head of Product

Egyértelműen a csapat és az abszurd humorral fűszerezett szakmai beszélgetések.

Bálint , Head of Product

Office photo

Stylehub - Office photo  - Budapest, Medve u. 24, 1027 Hungary

What makes our product special

Nagyon alacsony time-to-market Fashion industry optimalizált High-end márkákkal dolgozunk Alapértelmezetten nemzetközi No Puzzle!

Our story

  1. 2018.05

    Stylehub születése, befektetői bevonások, startuposodás.

  2. 2018.09

    Stylehub üzleti és technológiai megújulása, nemzetközi célirány.

  3. 2019.12

    További tőkebevonás, cél a magyar sikerek után a nemzetközi terjeszkedés .

How can the employees affect the company’s life?

Gyakorlatilag bármikor nyitottak vagyunk ötletekre és kritikákra, az irodában kávézás közben, Slack közös csatornákon. Tartunk közös és privát beszélgetéseket, ebédeket.

Favourite thing in the office

Stylehub - Favourite thing in the office  - Budapest, Medve u. 24, 1027 Hungary

Trainings and workshops

Házon belül akár heti sok óra tanulás-kutatás-kísérletezés. Self-learning munkaidőben, online training és labor eszközök, training napok. Folyamatosan bővül a tárházunk, ahogy növekedünk.

Lightning round

Nyakkendő vagy rövidnadrág?
akár fürdőköpeny, ha nem zavar a gépelésben
Mac vagy PC
Mac homogén a munkakörnyezetünk
Csúszás vagy túlóra?
kávé infúzión

Our clients

Stylehub - Our clients

Why we love our office

  • Van két terasz
  • Van whiteboard, flipchart
  • Van tárgyaló monitorral, írható fallal
  • Van teljesen felszerelt konyha: hűtő, mikrohullámú sütő, sütő, főzőlap
  • Van őrlős kávé, végtelen tej, teák
  • Szelektíven gyűjtjük a hulladékot
  • UPC és Telekom Internet, UniFi akad
  • Itt-ott falra és cetlikre írt idézetek, beszólások/elszólások vannak
  • Különböző sarkokban szerverre és vonalkódolvasóra is bukkanhatunk

Which celebrity would your company be?

Keira Knightley

Charming

Personal qualities we appreciate

Csapattagjaink szenvedélyesen profik és menthetetlenül jókedélyűek. A jelölteknél is ezt keressük.

100% Home Office

Currently, we're working 100% remotely.

Follow us

By signing up here, you’ll be notified when a new position is available.
Stylehub

The place where I would work

Is there no open (or fitting) position for you at the moment, but you’re interested in the company? Follow it by signing up and you’ll be notified when a new position is available!